USPOSOBIENIE

Planujesz zakup swojego wymarzonego psa? Jesteś zainteresowany owczarkiem australijskim i uważasz, że to właśnie aussie będzie najlepszym towarzyszem dla Ciebie? Zapraszamy do przeczytania o rasie i zastanowienia się nad zakupem psa akurat tej rasy jeszcze raz! 🙂 Wiemy, że najwięcej adopcji wynika z tego, że psy są źle dopasowane do rodziny. Ważne jest pisanie wprost o wadach danej rasy. Mamy nadzieję, że jeśli przebrniecie przez cały ten tekst i jednak zdecydujecie się z pełną świadomością na psa tej rasy, to będzie to świadomy i dobry wybór.

Aussie to energiczne i bardzo optymistycznie nastawione do świata psy z grupy psów pasterskich. Są psami bardzo uniwersalnymi, co nie oznacza, że nadają się dla każdego. Nie dajcie sobie wmówić, że jest to najcudowniejsza rasa psów i sprawdzą się w każdej rodzinie. Owszem, są idealne, ale dla idealnych dla nich właścicieli- jak każda rasa. Owczarki mają swoje wady dlatego decyzję o psim towarzyszu tej rasy musisz podjąć świadomie. W zależności od tego co przeszkadza Ci, a co nie, co jesteś w stanie zaakceptować.

Aussie są rasą energiczną, uwielbiają wszelkiego rodzaju aktywność, w szczególności tą umysłową. Jako szczeniaki potrzebują nauki wyciszania, nie pobudzania. Co to w praktyce oznacza? Maty węchowe, naukę korzystania z klatki kennelowej, która w naszym odczuciu do 18 miesiąca psa jest absolutnym must have. W późniejszym etapie życia psa klatka i tak się przydaje. Sprawia, że pies ma swoje miejsce, przebodźcowany ma możliwość schowania się i odpoczęcia. Może być zabierana w różne miejsca w czasie podróży, wystaw czy seminariów,. Pies dobrze nauczony klatkowania nawet w tłumie ludzi jest w stanie położyć się spać.

Dla aussie nie istnieje pojęcie brzydkiej pogody. Są chętne do spaceru zawsze. Człowiek decyduje, czy nakręcamy psa na codzienne kilkugodzinne spacery po lasach i polach, czy też losowo wybieramy się na takie przechadzki. W przypadku tej drugiej opcji pies potrafi przeleżeć i cały weekend, kiedy jesteście chorzy i wyjść tylko na krótkie spacery przy tym nie nakręcając się w domu.

Tak, ta rasa ma skłonności do silnych pobudzeń. W dużej mierze zależy to od Ciebie właścicielu na ile uda Ci się wyciszyć aussika. Naszym subiektywnym zdaniem uczenie szczeniaka wielu sztuczek i komend już od małego tylko nakręca takiego psa.

Dużo lepiej sprawdza się wychowywanie go, uczenie tego, co jest faktycznie potrzebne, a gdy pies dojrzeje wprowadzanie sztuczek. To rasa inteligentna i komend nauczy się czy w wieku 3 miesięcy czy w wieku 9 miesięcy. Jednak w okresie kiedy przywieziecie małą puchatą kulkę do domu najlepiej zacząć od uczenia aussika czystości, wyciszania, korzystania z klatki, przywołania, wzmacnianie podążania za człowiekiem, czy zabawy w ćwiczenia ruchowe.

Brudasy

Nie dla pedantów- tak jeśli jesteś osobą przywiązującą dużą uwagę do porządku, ta rasa NIE jest dla Ciebie. Aussie gubią ogromne ilości sierści, jedne gubią więcej kłaczków inne mniej, ale zawsze są to ogromne ilości. Mimo częstego czesania, nie jesteście w stanie pozbyć się latających włosów WSZĘDZIE.

Przyjmując aussika do domu musicie polubić WŁOSczyznę i tyle. Najlepiej sprawdza się wydmuchanie dmuchawą u groomera, ale nawet to nie pomaga przy całkowitym wyeliminowaniu problemu. Ich włosy są wszędzie, na kanapie, na dywanie, w pościeli, na blacie w kuchni, na ręczniku, na ubraniu w talerzu. Od teraz odkłaczacz będzie w Waszej ręce częściej niż widelec, serio!

Odkurzacz tylko z turbo szczotką! Plusem jest, że dłuższa sierść aussie jest łatwiejsza do posprzątania niż ta psów krótko i szorstkowłosych. Ich sierść łączy się ze sobą w niedoli i lata bezwiednie w kępach po całym mieszkaniu. Druga sprawa z pedantyzmem i aussie jest taka, że te psy kochają brud, w szczególności wszystko co mokre. Błoto, staw, kanał, kałuża, rzeka, morze cokolwiek, byle mokre! Sprawdziłyby się idealnie w jakiejś akcji ratowniczej na Saharze w poszukiwaniu oazy. Słowo daję, one wyczują wodę z kilometra, mają jakąś wbudowaną globalną nawigację na wodę. Ciężko jest je od tego odwołać. Plusem tej całej sytuacji jest to, że gdy już się wysuszą brud opada i psy są jak wyprane w Perwoolu. 🙂

Gaduły

Lubicie rozmowy z psem? Tak, aussie to gaduły. Nie chodzi o samo szczekanie, ale o jojczenie, pomrukiwanie i wydawanie z siebie tysiąca odgłosów każdy na inną okazję. Jojczą bez powodu i z powodu, najczęściej jednak, gdy chcą coś przekazać. W szczególności „dej to co trzymasz w ręce” lub „rzuć, rzuć, no rzucaaaaj! Pobaw się, no chociaż trochę, patrz jaką mam zabawkę, baaaaaaw się!”. Szczekają na dzwonek do drzwi. W szczególności, gdy ktoś niepowołany, nie daj boże po ciemku i w kapturze, zbliża się w Waszą stronę.

To psy bardzo ekspresyjne, swoje emocje wyrażają od czubka nosa po czubek ogona, nawet tego krótkiego 🙂 Widzieliście ich trzęsące się tyłeczki na powitanie? Nie? To łapcie link:

Niektóre aussie mają swój specjalny uśmiech nazywany grinowaniem i w ten sposób również potrafią okazywać swoją radość:

Szczególnie młodsze egzemplarze, ale zdarza się również u starszych, że są fanami niezwykle obrzydliwych przysmaków spacerowych zwanych przez niektórych witaminą G lub witaminą K potocznie zwaną kupą 🙂 Tak, szczególnie szczeniaki nie pominą okazji, żeby skosztować takich pyszności, na szczęście większość z nich z tego wyrasta. Prawda jest taka, że owczarek australijski to ogromny łakomczuch i zje wszystko, rzadko trafiają się wybredne egzemplarze.

Aussie są łobuzami o wielkim sercu. Większość z nich odpowiednio prowadzona nie wykazuje agresji w stosunku do innych zwierząt czy ludzi. Nasze aussie żyją w domu z dwoma kotkami; adoptowaną tri colorką- Momo, i syberyjską – Ciri. Mają z nimi lepszą niż wzorową relację. Kochają się z nimi bawić, razem spać, pozwalają kotom na podkradanie jedzenia z miski, ale… No właśnie.

Ich miłość jest tak duża, że dbają o to, by naszym kotkom nie przybyło zbyt dużo kilogramów. Jeśli tylko miska z kocią karmą jest w ich zasięgu z całą pewnością zostanie natychmiast opróżniona 🙂 Dlatego decydując się na aussie przy kotach trzeba mieć na uwadze szczególnie umiejscowienie misek poza zasięgiem australijskich pyszczków. Również kuweta potrafi je mocno interesować i o dziwo w tym przypadku nie chodzi o witaminkę G, ale o przepyszny koci żwirek.

Nasza kotka MoMo karmi owczarki australijskie 🙂
Harvey i MoMo- jedzenie z jednej miski 🙂

Ciągle przy człowieku

Niektórych to denerwuje, innych mniej, ale owczarki australijskie są psami bardzo kontaktowymi. Uwielbiają ludzkie towarzystwo i chodzą za człowiekiem jak cień. Zapomnijcie o swobodnym zmywaniu podłogi kiedy pies śpi. Gwarantuję, że wyczulone są na mikroruchy i marne Wasze szanse, że wyjdziecie z pokoju tak, aby Wasz cień nie obudził się i nie ruszył za Wami.

Z tego też powodu te psy absolutnie nie nadają się do mieszkania w kojcu. Owszem mogą przebywać na podwórku, ale mimo wszystko muszą mieć zapewnione bardzo dużo kontaktu z człowiekiem. Bez tego będą po prostu nieszczęśliwe. Nieszczęśliwe aussie to siła destrukcyjna, potrafi udekorować ogródek i stworzyć z niego plac bojowy. Może nawet udać się samodzielnie na spacer, więc korzystanie z ogródka tylko pod Waszą opieką!

Czy owczarki australijskie nadają się do dzieci? Tak naprawdę wszystko w Waszych rękach. Aussie nie powinny wykazywać agresji w stosunku do ludzi ani do dzieci. Kochają wszystko i wszystkich z tym, że obcych darzą pewną dozą nieufności. Są psami energicznymi szczególnie gdy się cieszą. To od właściciela zależy jak ułoży relacje pies-dziecko i dziecko-pies i dotyczy to każdej rasy. Pies nie jest zabawką, ma swoje emocje, wysyła sygnały uspokajające. Do zrozumienia sygnałów uspokajających polecamy krótką, ale BARDZO ważną książkę:

Znoszenie samotności

Czy aussie może zostawać sam w domu, kiedy długo pracujecie? Oczywiście, jeśli tylko po powrocie z pracy zapewni się im odpowiednią rozrywkę umysłową i fizyczną bez problemu wytrzymają w oczekiwaniu na ukochanego opiekuna 8/9 godzin. Warunkiem jest, że to Ty właścicielu nauczysz psa wyciszania się i klatkowania.

Sam widzisz, owczarki australijskie mają swoje wady i cały wachlarz zalet. To jaki będzie Twój owczarek australijski w dużej mierze zależy właśnie od Ciebie! Hodowca pomoże Ci, doradzi, wybierze szczeniaka dla Ciebie, ale NIE wykona za Ciebie pracy z psem! Jeśli po przeczytaniu tego wpisu nie udało nam się zniechęcić Ciebie do aussie i nadal jesteś zainteresowany zakupem aussie przeczytaj jeszcze o ich zdrowiu:

Zdrowie

Owczarki australijskie są generalnie zdrowymi psami. Niestety są genetycznie obciążone są kilkoma przypadłościami oczu, które dzięki wykonywanym badaniom genetycznym eliminuje się u przyszłych pokoleń. Choroby oczu, które najczęściej można spotkać u owczarków australijskich to CEA (Anomalia oczu Collie), HSF4 (Dziedziczna zaćma), prcd-PRA (Postępujące zwyrodnienie pręcikowo-stożkowe) . Innym ważnym badaniem genetycznym dotyczącym kośćca u owczarków australijskich jest DM (Mielopatia degeneracyjna). U aussie wykonuje się również badanie genetyczne na MDR1 ( Mutację oporności wielolekowej).

Z chorób, na które narażone są aussie jest również na dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. Aby dbać o zdrowie rasy większość hodowców wykonuje RTG bioder i łokci swoim psom. Dysplazja jest chorobą, której mechanizmów dziedziczenia nie znamy, dlatego nawet idealne wyniki rodziców szczenięcia nie gwarantują zdrowia potomstwa, tym bardziej, że na dysplazję wpływ ma wiele czynników m.in. żywienie, intensywność spacerów w młodym wieku itd.. Chorobą, która może dotykać psy tej rasy, a której nie znamy mechanizmów dziedziczenia jest epilepsja. Psy u których została stwierdzona powinno wycofywać się z hodowli. Szczegółowy opis chorób, które dotyczą tej rasy można znaleźć klikając w poniższy przycisk: