Owczarek australijski różni się od innych ras nie tylko różnorodnością kolorów, ale różnorodność dotyczy również długości ogonów. Ogon u aussie może mieć różne długości tj. od pełnego ogona (Long Tail) do praktycznie braku ogona (NBT/ Natural Bobtail).

Skąd się biorą różne długości ogonów?

Długość ogona jest różna i jest predysponowana genetycznie. Gen NBT jest genem dominującym, co oznacza, że każdy pies, który ma gen NBT w sobie będzie miał ogon skrócony. Natomiast bez genu NBT owczarek australijski będzie miał zawsze ogon długi. Dawniej wszystkim owczarkom australijskim ucinano ogony, wiązało się to z faktem, że jest to rasa pasterska- pracująca, która pracowała na farmie. Podobno aussie często podczas pracy przy bydle raniły się w ogon. Skracanie ogonów miało również aspekt higieniczny, ponieważ w ogon wplątywały się gałęzie, suche liście i farmerom ciężej byłoby utrzymać higienę tych psów.

Obecna sytuacja ogonów

W Polsce od roku 2012 istnieje zakaz cięcia ogonów, dlatego obecnie możemy spotkać aussiki z różnymi ich długościami. Warto wspomnieć o kwestii dziedziczenia długości ogonów. Po dwóch rodzicach z pełnym długim ogonem zawsze urodzą się wszystkie szczenięta z długimi ogonami. Jeśli chociaż jedno z rodziców ma ogon krótki (NBT) to szczenięta mogą urodzić się z różnymi długościami ogonów tj. wszystkie szczenięta z ogonami długimi; wszystkie szczenięta z ogonami krótkimi; kilka szczeniąt z ogonami krótkimi, a kilka z ogonami długimi tak samo jest w przypadku, gdy dwoje rodziców szczenięcia ma ogony krótkie.

Ogon krótki nie oznacza całkowitego braku ogona. Może to być np. pół ogona, 3/4 ogona, ale nie jest to ogon w pełni długi. Na wystawach częściej widuje się ogony krótkie, wiąże się to z tym, że przez lata utrwalił się wizerunek owczarka australijskiego z krótkim ogonem. Obecnie w ojczyźnie rasy – USA- nadal nie obowiązuje zakaz cięcia ogonów. Warto wspomnieć, że psy importowane z krajów, gdzie dopuszcza się cięcie ogonów są normalnie wystawiane na polskich ringach. Oznacza to, że mogą one uczestniczyć w wystawach psów rasowych organizowanych przez ZKwP.

A co wzorzec FCI mówi na temat długości ogona?

„Ogon: Prosty, przycięty, tam gdzie zabieg ten jest dozwolony, lub z natury
krótki, nie dłuższy niż 10 cm.”.
Oznacza to w praktyce, że na wystawach nie powinny być dyskryminowane psy z różnymi długościami ogonów. Każda długość ogona (NBT, 3/4 ogona, ogon długi) nie dyskwalifikuje psa do wzięcia udziału w wystawie.

Więcej na temat NBT u aussie znajdziecie TUTAJ