Owczarki australijskie to jedna z najbardziej kolorowych ras psów. Aussie występują w czterech podstawowych umaszczeniach ( black tri, red tri, blue merle, red merle). Chcielibyśmy osobom rozpoczynającym przygodę z rasą przybliżyć w najprostszy możliwy sposób dziedziczenie umaszczeń owczarka australijskiego. Jest to temat bardziej rozległy, jednak ten wpis ma na na celu jedynie przybliżyć temat umaszczeń owczarka australijskiego.

Każdy owczarek australijski (i nie tylko) bierze po jednym genie od ojca i jednym od matki. W praktyce oznacza to, że każdy pies składa się jakby z dwóch genów kolorystycznych. Gen czarny jest genem dominującym w stosunku do genu rudego. Owczarek australijski posiadający choć jeden gen czarny wizualnie będzie czarny. Skąd zatem biorą się psy o umaszczeniu red tri i red merle? Owczarki australijskie red tri i red merle posiadają dwie kopie rudego genu.

Blue merle to tak naprawdę kolor czarny z genem marmurkowatości, natomiast red merle to pies rudy z genem marmurkowatości. Dla uproszczenia chcemy wam przedstawić grafikę obrazującą dziedziczenie umaszczeń:

Na grafice przy psach czarnych oraz blue merle możemy w niektórych przypadkach zauważyć nad psami czerwoną kropkę. Czerwona kropka na schemacie oznacza red factor. Czym jest red factor? Red factor jest genem rudym. Jak pisaliśmy wyżej czarny gen jest dominujący. Jeśli owczarek australijski odziedziczy od rodziców jeden gen czarny, a drugi gen rudy, to wizualnie zawsze będzie czarny. Red factor jest tym niewidocznym rudym genem u psów czarnych. Skąd wiadomo, że dany pies ma red factor? Jeśli Twój pies jest black tri lub blue merle, a jedno z jego rodziców było red merle lub red tri, to Twój owczarek australijski ma red factor. Jeśli jednak dwoje rodziców jest np. czarnych możliwe jest, że jeśli oni mieli red factor, to przekazali go Twojemu aussikowi. Jednak, żeby mieć pewność, że Twój szczeniak go ma możesz wykonać badanie genetyczne.